Firmy z branż energetycznej, bankowej, finansowej oraz IT oferują klientom szerokie wsparcie w rozwiązywaniu problemów związanych z produktami lub usługami. Większość tej pomocy jest świadczona zdalnie, głównie telefonicznie, przez dział, który zazwyczaj określany jest mianem Helpdesk. Czasem używa się także nazwy Service Desk, choć w rzeczywistości te dwa terminy nie powinny być stosowane zamiennie. Chociaż oba dotyczą wsparcia klienta, to definiują one różne obszary pomocy. Poniżej wyjaśniamy, czym różnią się te dwa pojęcia – zapraszamy do poznania głównych różnic!
Profesjonalne wsparcie w zakresie sprzedawanych produktów i usług to dziś podstawa
Świadczenie profesjonalnego wsparcia dla oferowanych produktów i usług to dziś fundament sukcesu na rynku. Firmy, które chcą pozostać konkurencyjne, muszą nieustannie podnosić jakość obsługi klienta. Działy BOK odgrywają tu centralną rolę, zapewniając, że zespół ma nie tylko odpowiednie kompetencje, ale również dostęp do zaawansowanych narzędzi informatycznych. Kluczowe dla budowania silnych, trwałych relacji z klientami jest dopasowanie form kontaktu do ich indywidualnych potrzeb i preferencji, skuteczne zarządzanie konfliktami oraz oferowanie różnorodnych kanałów komunikacji.
Po sprzedaży, nie mniej ważne staje się wsparcie posprzedażowe, które zapewniają działy Helpdesk. Ich głównym zadaniem jest szybkie reagowanie na zgłoszenia klientów, które dotyczą różnych problemów, w tym technicznych. Działa tu zasada: im szybciej rozwiązany problem, tym lepsze wrażenie na kliencie.
Service Desk pełni podobną funkcję, lecz skupia się na bardziej złożonych problemach. Pracownicy tego działu rozwiązują sprawy wymagające głębokiej wiedzy i szczegółowej analizy, co jest niezbędne do zajmowania się poważniejszymi kwestiami, z jakimi mogą borykać się klienci.
Sprawdź też: Customer service – co to jest i dlaczego warto budować relacje z klientami?
Helpdesk opiera się głównie na skryptach i gotowych rozwiązaniach znanych problemów
- przyjmowanie reklamacji i zwrotów,
- zmiana warunków już podpisanych umów,
- zarządzanie zaległościami w płatnościach.
Jeżeli natomiast klient napotka na bardziej złożony problem, który nie znajduje się w standardowej bazie wiedzy, zostaje przekierowany do działu Service Desk. Tam specjaliści z głębszą wiedzą specjalistyczną zajmują się skomplikowanymi zdarzeniami, wymagającymi indywidualnego podejścia i szczegółowej analizy.
Service Desk to dział BOK tworzony przez specjalistów z danej branży
Service Desk to specjalistyczny dział BOK, skupiający ekspertów z danej branży. Firmy oferujące zaawansowane technologicznie usługi czy produkty, takie jak autorskie systemy informatyczne, szczególnie potrzebują dobrze rozwiniętego działu Service Desk. Złożoność tych systemów, ich integracja z innymi narzędziami oraz konfiguracja zgodna z indywidualnymi potrzebami użytkownika wymagają nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również umiejętności analitycznych.
Pracownicy Service Desk to eksperci, którzy muszą nie tylko doskonale znać produkty, które wsparcie oferują, ale także mieć dostęp do profesjonalnych narzędzi informatycznych. Te narzędzia nie tylko ułatwiają pracę, ale też pozwalają na szybsze i bardziej efektywne rozwiązywanie skomplikowanych problemów zgłaszanych przez klientów.
Główne różnice pomiędzy Helpdesk i Service Desk – podsumowanie kluczowych cech
W ogromnym skrócie można więc stwierdzić, że Helpdesk skupia się na rozwiązywaniu prostych problemów, natomiast Service Desk zajmuje się zgłoszeniami wymagającymi głębokiej analizy i często niestandardowych działań. W praktyce jednak można wyróżnić kilka dodatkowych, unikalnych aspektów charakteryzujących każdy z tych działów.
Działy Helpdesk oraz Service Desk powinny wzajemnie się uzupełniać
Błędne byłoby jednak myślenie, że z racji bardziej zaawansowanej formy Service Desku, warto skupić się w firmie na rozwoju wyłącznie tego działu. Powinien on bowiem stanowić uzupełnienie Helpdesku, któremu także należy poświęcać możliwie najwięcej uwagi.
Klient zgłaszający się do przedsiębiorstwa z nawet najbardziej prozaicznym problemem powinien bowiem zostać profesjonalnie i sprawnie obsłużony. Zarówno Helpdesk, jak i Service Desk, mogą więc polepszać doświadczenia z kontaktu z firmą, budując jej pozytywny wizerunek oraz zwiększając zaufanie do niej.
Istotne znacznie ma tutaj wzajemna komunikacja pomiędzy tymi działami. Pracownicy Helpdesk oraz Service Desk powinni mieć możliwości swobodnej wymiany informacji, co przyspiesza rozwiązywanie zgłoszeń oraz ogranicza do minimum ryzyko popełnienia związanych z tym pomyłek.
Najlepsze metody usprawniania funkcjonowania działów Helpdesk i Service Desk
Podstawą sprawnego funkcjonowania obu tych działów, jest wdrożenie w nich nowoczesnego oprogramowania. Zarówno Helpdesk, jak i Service Desk, powinny opierać się na systemie Contact Center, który centralizuje wszystkie kanały komunikacji z klientem w ramach jednego narzędzia oraz automatyzuje wiele procesów związanych z ich obsługą.
Oprócz tego warto wdrożyć w firmie:
- system ticketowy – rejestruje zgłoszenia od klientów ze wszystkich kanałów komunikacji, nadaje im priorytety, monitoruje i ułatwia zarządzanie nimi,
- chatboty oraz voiceboty, które odciążą konsultantów, pełniąc funkcje automatycznej sekretarki,
- system emergency do obsługi najbardziej priorytetowych zgłoszeń – przydaje się m.in. firmom z branży energetycznej udostępniającym klientom telefon alarmowy do zgłaszania najpoważniejszych problemów.
Analiza opinii klientów – fundament doskonalenia obsługi
Rozbudowa działu BOK w firmie, zarówno w przypadku Helpdesk, jak i Service Desk, wymaga nie tylko wdrożenia rozwiązań usprawniających pracę zespołu. Równie ważne jest skupienie się na dostarczaniu pozytywnych doświadczeń klientom, co pomaga budować trwałe, satysfakcjonujące relacje.
Nowoczesne narzędzia informatyczne odgrywają tu kluczową rolę, ułatwiając gromadzenie i analizowanie danych związanych z obsługą klienta. Są one w stanie dokładnie przeanalizować zgromadzone informacje i wyciągnąć z nich wnioski, które mogą służyć jako baza do wprowadzania zmian w działaniu działu BOK.
Jednak nie można zapomnieć o bezpośrednim zbieraniu informacji od klientów. Przydatne może być wprowadzenie krótkiej ankiety po każdej interakcji z firmą, która pozwoli ocenić jakość wsparcia. Analizując wyniki takich ankiet, dział BOK może wyłapać i skorygować błędy, a także wprowadzić nowe procedury, które zminimalizują ryzyko ich ponownego wystąpienia.
Narzędzia IT wspierające Helpdesk i Service Desk
Sprawne działanie Helpdesk i Service Desk w Twojej firmie może zależeć od wielu czynników, ale odpowiednie narzędzia informatyczne odgrywają centralną rolę w ich efektywności. W Pirios oferujemy nowoczesne rozwiązania, takie jak Contactis Contact Center, chatboty, voiceboty oraz systemy Helpdesk i Emergency, które są dostosowane do dynamicznych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak nasze produkty mogą wspierać Twój biznes, zapraszamy do kontaktu!